07 września 2022

I że Cię nie opuszczę… A co, jeśli jednak tak?

” I że Cię nie opuszczę aż do śmierci” … Słowa składanej przysięgi małżeńskiej powinny oznaczać, że związek został zawarty na dobre i na złe. Życie jest jednak nieprzewidywalne i często sprawy przyjmuja nieoczekiwany obrót. Co, jeśli jednak małżonkowie zdecydują się na rozwód? Jakie rozstrzygnięcia znajdą się w wyroku rozwodowym?

Z reguły rozwód, czy nawet samo podjęcie decyzji o złożeniu pozwu rozwodowego do sądu, nie należy do najprzyjemniejszych momentów w życiu – niezależnie od tego czy małżonek składający pozew wnosi o orzeczenie winy w rozkładzie pożycia czy też nie. Pojawiają się wątpliwości, stres, a klienci zgłaszający się do kancelarii zadają często pytanie „czy mam to zrobić?”. Sprawy te są – z natury rzeczy – związane z szeregiem negatywnych emocji, a adwokat często nie tylko świadczy dla swojego klienta usługi prawne, ale przede wszystkim jest dla niego… psychologicznym powiernikiem. Pomimo przeprowadzenia kilkudziesięciu procesów rozwodowych nadal uważam, że każdy z nich jest inny, na swój sposób specyficzny i rządzi się swoimi prawami. Ponieważ rozwód to przysłowiowy „temat rzeka”, postanowiliśmy przygotować cykl artykułów podzielonych na konkretne kategorie.


W dzisiejszej publikacji odpowiem na pytanie najczęściej zadawane przez klientów – co znajdzie się w wyroku rozwodowym oraz czy w przypadku posiadania niepełnoletnich dzieci konieczne jest składanie osobnego pozwu o alimenty, uregulowanie kontaktów czy powierzenie władzy rodzicielskiej. Odpowiedź na powyższe pytania brzmi – nie. Sąd rozwodowy rozstrzyga w sposób kompleksowy o całości spraw rodziny.

Sąd w wyroku rozwodowym ma obowiązek orzec o:

  • rozwiązaniu małżeństwa stron;
  • władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi;
  • kontaktach ze wspólnymi małoletnimi dziećmi;
  • alimentach na rzecz wspólnych małoletnich dzieci;
  • sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania.

Wszystkie przedmiotowe kwestie są rozstrzygane przez sąd w wyroku rozwodowym, dlatego tak ważne jest prawidłowe i rzetelne sporządzenie pozwu (w przypadku powoda – czyli osoby, która wnosi do sądu pozew) lub odpowiedzi na pozew stanowiącej pierwsze pismo procesowe w sprawie (w przypadku pozwanego – czyli strony przeciwnej).

Często zdarza się tak, że strony postępowania potrafią się ze sobą porozumieć w kwestii kontaktów oraz władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. W przypadku wypracowania przez małżonków wspólnego stanowiska – zazwyczaj w formie pisemnego planu wychowawczego – sąd co do zasady powinien je uwzględnić. Kierując się jednak przede wszystkim dobrem małoletnich dzieci sąd może wprowadzić do porozumienia ewentualne poprawki, korekty czy uzupełnienia.

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 2015 roku wprowadziła także przepis, który zezwala sądowi na nieorzekanie o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, ale tylko w przypadku zgodnego wniosku stron. Co to oznacza? Jeśli małżonkowie potrafią się porozumieć w kwestii kontaktów z dzieckiem na tyle, że nie widzą potrzeby sporządzania porozumienia w formie pisemnej i złożą (odpowiednio w pozwie lub odpowiedzi na pozew) wniosek o nieorzekaniu o kontaktach z dzieckiem, sąd ma obowiązek go uwzględnić.

Warto również pamiętać, że w razie potrzeby orzeczenie o władzy rodzicielskiej, kontaktach czy alimentach zawarte w wyroku rozwodowym może zostać zmienione w późniejszym czasie, już po zakończeniu sprawy rozwodowej. Każda ze stron ma prawo złożyć do sądu rejonowego – wydziału rodzinnego stosowny wniosek czy pozew, które rozpoczynają kolejne postępowanie sądowe. Nie jest więc tak, że uregulowanie kontaktów z małoletnim w trakcie rozwodu czy też orzeczenie przez sąd rozwodowy na rzecz dziecka alimentów w konkretnej wysokości w przyszłości uniemożliwi zmianę tego rozstrzygnięcia.

Masz więcej pytań lub potrzebujesz pomocy w sprawie rodzinnej? Zapraszam do kontaktu z kancelarią.

Adwokat

SANDRA STĘPIEŃ

WIĘCEJ

Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie karnym i rodzinnym. Prowadzę również sprawy odszkodowawcze. Posiadam wieloletnie doświadczenie zawodowe w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.


POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ?

WIĘCEJ
x

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celamia określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki interentowej.